2010

RESULTAT Kalmar KM 2010
Foto: Helena S Lundgren / Anders Lundgren
Klubbmästare KM-10 & Vinnare i Superfinalen

Per-Mo´bile Piece Of Gold

Klubbmästarinna KM-10

SE LCCH DK LCCH NO LCCH NORD LCCH
Hot Isle Jalessa

A-final Tikar

  1. Hot Isle Jalessa – 10.26
  2. Kvarhällen Bonnie – 10.29
  3. Per-Mo´bile Waltzing Mathilda Fox 10.46
  4. Per-Mo´bile Pearl Of Passion – 10.56

A-final Hanar

  1. Per-Mo´bile Piece Of Gold – 10.22
  2. Pompecas Gustavus Introitus – 10.23
  3. Skyborne Say You Love Me – 10.31
  4. Mibisans Mr. Checkmate – 10.42

B-final Tikar

  1. Nebulosans Månsken 11.01
  2. Per-Mo´bile Keeping Sake – 11.08
  3. Nebulosans Miranda – 11.15
  4. Kvarnhällens Agnes – 11.23

B-final Hanar

  1. Rattigans ChimChim – 10.87
  2. Per-Mo´bile I´m Your Man – 11.24
  3. Nebulosans Kosmos – 11.57
  4. Mibisan´s Mr Bacchus – tyvärr struken
    i lopp 2 pga sträckning

Olicensierade

  1. Hot Isle Kisses For Me – 10.59
  2. Swaara Joyson – 11.16
  3. Miraqulix Absolute Touch Down – 11.55
  4. Nebulosans Fia-Lotta – 11.69

      Mibisan´s Mr Bacchus – tyvärr struken
    pga skada efter lopp 1

    Nebulosans Jungfrun – deltog utom tävlan

Valpar 9-12 mån (ca 130m)

      1. Teodormyfriend
    1. Hot Isle Modesty Blaise

Valpar 4-8 mån (ca 90m)

  1. Kvarnhällens Cornelia
  2. Axrace Black Energy
  3. Mibisan´s Mr Ben Van Zanten
  4. Axrace Dark Dog

Valpar under 4 mån (ca 25m)

  1. Miraqulix Break Of Dawn
  2. Miraqulix Billie Jean

Lurcher (handsläpp ca 10m bakom buren)

  1. Milly – 9.60

Italiensk vinthund (hela banan från bur)

  1. Skogsville´s Gotta Get Trough This – 13.45
  2. Tessan – 13.47

RESULTAT SM 2010 Kalmar
Könsdelad.

(Med reservation för ev fel)

foto: Helena Svanholm Lundgren
SM-vinnare Hanar

Västanvinds Black Panther

SM-vinnare Tikar

Wheezy Winds Hembra

  A-final Hanar
  1. Västanvinds Black Panther – 9,72
  2. Mibisan’s Mr Sunsapote – 9,84
  3. Sökövintin CA Gibson – 9,87
  4. Axrace’s Marrachino – 9,96

B-final Hanar

  1. Mibisan’s Mr Challenger – 10,05
  2. Mibisan’s Mr Loquat – 10,07
  3. Idomic’s el Ghost Point – 10,14
  4. Goat-Wools Utah Kid – 10,17

C-final Hanar

  1. Daigo v d Waterram – 10,05
  2. Emmaline’s DS Starkodder – 10,08
  3. Pompeca’s Gustavus Introitus – 10,12 (Ka)
  4. Mibisan’s Mr Checkmate – 10,15 (Ka)

D-final Hanar

  1. Goat-Wools Viggen – 10,11
  2. Mibisan’s Mr Bignay – 10,20
  3. Kvarnhällens Bruno – 10,24
  4. Skyborne Say You Love Me – 10,29 (Ka)

E-final Hanar

  1. Oakshaw Man Behind the Mask – 10,40
  2. Per-Mobile Red Robin – 10,51
  3. Bokellas Fritz Thaulow – 10,97
  4. Per-Mobile Piece of Gold – 11,31

F-final Hanar

  1. Emmaline’s DS Dynamics – 10,54
  2. Grändens McAdam – 10,57
  3. Kvarnhällens Baloo – 10,61
  4. Emagustas Legolas – 10,65

G-final Hanar

  1. Kvarnhällens Bagheera – 10,68
  2. Emmaline’s DS Form – 10,73
  3. Mibisan’s Mr Bacchus – 10,74 (Ka)
  4. Schaudt Titan – 10,76

H-final Hanar

  1. Swaara Itchykoo Park – 10,94
  2. Västanvinds Ivanhoe – 11,04
  3. Balzac Who By Fire – 11,14
  4. Nebulosans Kosmos – 11,44 (Ka)

A-final Tikar

  1. Wheezy Winds Hembra – 9,75
  2. Wheezy Winds Hierra Nina – 9,78
  3. Axrace’s Classic – 9,91
  4. Moneysteps Páanga – 10,07

B-final Tikar

  1. Emmaline’s JJ Sahlin – 9,88
  2. Emmaline’s Svea Viking – 10,10
  3. Axrace’s Vegetariana – 10,20
  4. Kiiturin NN Sofie – 10,31

C-final Tikar

  1. Mibisan’s Miss Cherimoya – 10,26
  2. Emmaline’s DS Blåkulla – 10,35
  3. Mibisan’s Miss Chiquitita – 10,43
  4. Hot Isle Jalessa – 10,50 (Ka)

D-final Tikar

  1. Kvarnhällens Bina – 10,36
  2. Axrace’s Cafe Noisette – 10,42
  3. Mibisan’s Miss Chopsie – 10,46
  4. Idomic’s EL Switch Point – 10,48

E-final Tikar

  1. Kvarnhällens Bonnie – 10,49
  2. Glenspay – 10,68
  3. Emmaline’s DS Melody – 10,92
  4. Emmaline’s DS Harmony – 11,02

F-final Tikar

  1. Per-Mobile Waltzing Mathilda Fox – 10,71 (Ka)
  2. Oakshaw Fatal Attraction – 10,74
  3. Inner Circles Beige Beauty – 10,76
  4. Nebulosans Miranda – 11,15 (Ka)

G-final Tikar

  1. Mibisan’s Miss Dafne – 10,80
  2. Nebulosans Månsken – 10,98 (Ka)
  3. Per-Mobile Easy on the Eye – 11,21
  4. Per-Mobile Keeping Sake – 11,46

H-final Tikar

  1. Aurellas Happie Hannie – 11,40
  2. Per-Mobile Kiss Me Love – 11,43

I-final Tikar

  1. Aurellas Ida – 10,60
  2. Kvarnhällens Agnes – 10,64

 

Alla 1:or i Hanhunds-finalerna, Grattis!
Alla 1:or i Tik-finalerna, Grattis!

 

Stort Grattis till SM-vinnarna 2010 som får överta
vandringspokalerna från förra årets vinnare.

RESULTAT Norrköping 2010-06-26
Med semifinaler.
Listan är ej komplett utan visar endast Kalmarhundarnas finaler.

(Med reservation för ev fel)

C-final
  1. Kiiturin NN Sofie 9,73
  2. Kvarnhällens Bruno 9,97
  3. Skyborne Say You Love Me 10,07 (Ka)
  4. Mibisan’s Miss Chopsie 10,10
E-final
  1. Kvarnhällens Bina 10,21
  2. Schaudt’s Titan 10,26
  3. Mibisan’s Mr Bacchus 10,31 (Ka)
  4. Inner Circle’s Beige Beauty 10,50
F-final
  1. Swaara Girl Next Door 10,61
  2. Per-Mobile Waltzing Mathilda Fox 10,62 (Ka)
  3. Klenods Urax 10,67
  4. Per-Mobile Simply Red 10,69 – varnad
G-final
  1. Tappinskis Enjoy the Silence 10,43
  2. Oakshaw Fatal Attraction 10,50
  3. Springeldens Second Chance 10,66
  4. Wikellis Flaming Star 10,73 (Ka)

RESULTAT TIA 2010-06-05
Utan semifinaler.
Listan är ej komplett utan visar endast Kalmarhundarnas finaler.

(Med reservation för ev fel)

B-final
  1. Mibisan’s Mr Checkmate 9,64 (Ka)
  2. Skybourne Say You Love Me, ej tid (Ka)
  3. Pompecas Gustavus Introitus, ej tid (Ka)
  4. Idomics El Pikachu, ej tid
C-final
  1. Mibisan’s Mr Bacchus 10,03 (Ka)
  2. Grändens Mc Adam 10,05
  3. Carmodey Coral Dawn 10,12
  4. Kvarnhällens Bonnie 10,17 (Ka)
D-final
  1. Inner Circles Beige Beauty 10,22
  2. Tappinskis Enjoy The Silence 10,25
  3. Trillik 10,35
  4. Per-Mobile Waltzing Mathilda 10,40 (Ka)
E-final
  1. Hounds Maggie Mae 10,19
  2. Nebulosans Miranda 10,25 (Ka)
  3. Redlock Josephine 10,35
  4. Adagio the Rose 10,48
F-final
  1. Courtborne Little Ellena 10,40
  2. Rattigans Chim Chim 10,40 (Ka)
  3. Nebulosans Kosmos 10,60 (Ka)
  4. Springeldens Whatever 10,96
G-final
  1. Sotholmens Nelson 10,51
  2. Balzac Who By Fire 10,52
  3. Wikellis Foxy Lady 10,79(Ka)
  4. Wikellis Special Free Soul 10,95 (Ka)
H-final
  1. Wikellis Flaming Star 10,12(Ka)
  2. Kvarnhällens Agnes 10,80 (Ka)
  3. Per-Mobile I´m Your Man 11,00 (Ka)
  4. Springeldens Hi It´s Enough, Ej i mål

RESULTAT Karlstad 2010-05-29
Med semifinaler.
Listan är ej komplett utan visar endast Kalmarhundarnas finaler.

(Med reservation för ev fel)

B-final
  1. Mibisan’s Mr Checkmate 10,02 (Ka)
  2. Burnt Sienna Will Power 10,10 (varnad)
  3. Mibisan’s Miss Cherimoya 10,27
  4. Emmaline’s DS-Melody (ej i mål)
D-final
  1. Carmodey Copperfield 10,34
  2. Mibisan’s Mr Bacchus 10,37 (Ka)
  3. Bokellas Fritz Thaulow 10,49
  4. Ståhej Rumba 10,83
E-final
  1. Mibisan’s Miss Dafhne 10,99
  2. Torshammarens Tova 11,09
  3. Bokellas Blaens Kangas Khan 11,33
  4. Kvarnhällens Agnes 11,49 (Ka)

RESULTAT Kalmar 2010-05-22
Utan semifinaler.

(Med reservation för ev fel)

A-final
  1. Mibisan´s Mr Sunsapote 9.58
  2. Wheeezy Winds Hembra 9.83
  3. Mibisan´s Mr Challenger 9.85
  4. Axrace Espresso 9.94
B-final
  1. Tauranga Gambler 9.92
  2. Idomic´s El Ghost Point 10.06
  3. Wheezy Winds Hierra Nina 10.11
  4. Daigo V.D Waterram 10.17
C-final
  1. Emmaline´s DS Svea Viking 10.14
  2. Axrace Vegeteriana 10.27
  3. Kvarnhällens Bruno 10.31
  4. Mibisan´s Miss Chiquitita 10.40
D-final
  1. Mibisan´s Mr Checkmate 10.25 (Ka)
  2. Skyborn Say You Love Me 10.38 (Ka)
  3. Carmodey Coral Dawn 10.49
  4. Idomic´s el Switch Point 10.60
E-final
  1. Gandalf v. Dia-Robinne 10.31
  2. Oakshaw Man Behind The Mask 10.39
  3. Schaudt Titan 10.44
  4. Mibisan´s Mr Bacchus 10.54 (Ka)
F-final
  1. Oakshaw Fatal Attraction 10.81
  2. Kvarnhällens Bagheera 10.89
  3. The Rattigans Chim Chim 10.90 (Ka)
  4. Springeldens Second Chance 10.93
G-final
  1. Trillik 10.74
  2. Kvarnhällens Bonnie10.76 (Ka)
  3. Grändens Mc Adam 10.90
  4. Nebulosans Månsken 10.99 (Ka)
H-final
  1. Nebulosans Minerva 11.04 (Ka)
  2. Nebulosans Miranda 11.08 (Ka)
  3. P-M Keeping Sake 11.12 (Ka)
  4. Åbrinkens Bougatza Apo Azzar 11.18
I-final
  1. Nebulosans Kosmos 11.10 (Ka)
  2. Springeldens Whatever 11.18
  3. Axrace`s Blå Mocca 11.40
  4. Adagio The Rose – struken pga insektsbett
J-final
  1. Hound´s Maggie Mae 10.72
  2. Innercircel Beige Beauty 10.88
  3. Oakshaw Fox On The Run 11.00
  4. Kvarnhällens Agnes 11.66

RESULTAT Västerås 2010-05-15
Utan semifinaler.
Listan är ej komplett utan visar endast Kalmarhundarnas finaler.

(Med reservation för ev fel)

D-final
  1. Moneysteps Pa’anga, 9,68
  2. Mibisan’s Mr Checkmate, 9,71 (Ka)
  3. Kiiturin NN-Sofie, 9,71
  4. Kvarnhällens Bruno, 9,73
H-final
  1. Schaudt’s Luna, 9,96
  2. Airescot Black And White Girl, 10,04)
  3. Schaudt’s Vega, 10,09
  4. Kvarnhällens Bonnie, 10,14 (Ka)
J-final
  1. Schaudt Titan, 10,24
  2. Västanvinds Ivanho, 10,29
  3. Kvarnhällens Bagheera, 10,31
  4. Mibisan’s Mr Bacchus, 10,32 (Ka)
M-final
  1. Åbrinkens Bougatsa Apo’ Azzar, 10,57
  2. Häradssvedens Ex’treme Survivor, 10,60
  3. Torshammarens Tova, 10,79
  4. Kvarnhällens Agnes, 11.09 (Ka)

RESULTAT Halmstad 2010-05-08
Könsdelad utan semifinaler.
Listan är ej komplett utan visar endast Kalmarhundarnas finaler.

(Med reservation för ev fel)

foto: Helena Hallman
  D-final Hanar
  1. Goat-Wool Viggen – 9,88
  2. Emmaline’s DS-Dynamics – 10,02
  3. Oakshaw Man Behind The Mask – 10,13
  4. Skyborne Say You Love Me – 10,22 (Ka)

E-final Hanar

  1. Schaudt Titan – 10,11
  2. Mibisan’s Mr Bacchus – 10,16 (Ka)
  3. Emmaline’s DS-Form – 10,24
  4. Trillik – 10,90

D-final Tikar

  1. Mibisan’s Miss Cherimoya – 9,93
  2. Mibisan´s Miss Chopsie – 10,11
  3. Kvarnhällens Bonnie – 10,13 (Ka)
  4. Flodaskogens Chili – 10,22

E-final Tikar

  1. Inner Circle’s Beige Beauty – 10,28
  2. Nebulosans Månsken – 10,41 (Ka)
  3. Redlook Josephine – 10,55
  4. Per-Mo’bile Easy On The Eye – 10,67

F-final Tikar

  1. Nebulosans Minerva – 10,69 (Ka)
  2. Springeldens Whatever – 10,71
  3. Mibisan’s Miss Dafne – 10,75
  4. Adagio The Rose – 10,89

G-final Tikar

  1. Kvarnhällens Agnes – 11,27 (Ka)

Grattis till vinnarna i Halmstad!